Leczenie endodontyczne, znane również powszechnie jako leczenie kanałowe, polega na rozpoznaniu chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych i przeprowadzanie zabiegów przywracających zdrowy uśmiech.

Endodoncja – dla kogo?

Wskazaniem do leczenia endodontycznego są różnego rodzaju ubytki próchnicowe, martwica czy zgorzele miazgi, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, złamanie oraz zwichnięcie zęba i wiele innych. To także podstawa przygotowania do zabiegów protetycznych. Leczenie kanałowe to jedno z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych – z biegiem lat technika oraz narzędzia stają się coraz lepsze, co ułatwia oraz skraca czas wykonywania tego typu zabiegów.

Wokół leczenia kanałowego powstało wiele mitów, jednak warto wiedzieć, że większość zabiegów jest bezbolesna, ponieważ wykonywana jest pod znieczuleniem miejscowym. Sam proces wymaga ogromnej precyzji, gdyż leczenie wykonuje się za pomocą bardzo cienkich narzędzi piłujących i penetrujących (od 0,06 mm do 0,40 mm). Usługi stomatologiczne w tym zakresie rozwijają się, dzięki czemu pacjenci mogą skorzystać z zabiegu kanałowego leczenia pod mikroskopem operacyjnym i endometrem.

Przebieg leczenia endodontycznego

1. Otwarcie komory zęba

Na tym etapie usuwa się martwą lub żywą miazgę zębową.

2. Płukanie

Przygotowywanie kanałów do wypełnienia, czyli usunięcie miazgi wraz z toksynami bakteryjnymi. Wypłukany oraz poszerzony kanał jest prawidłowo przygotowany do wypełnienia.

3. Osuszenie

Zanim nastąpi wypełnienie kanałów, ważne jest odpowiednie osuszenie kanału.

4. Wypełnienie

Na początku wypełniany jest kanał, a później wypełnia się ząb.

Przeciwwskazaniami do wykonania tego typu zabiegów są m.in. różnego rodzaju schorzenia serca czy zaburzenia endokrynologiczne. Koszt zabiegu zależy od liczby kanałów leczonego zęba, a także metod wykorzystanych do leczenia. Plan działania opracowuje się po indywidualnych konsultacjach stomatologicznych. Już dziś można umówić się na specjalistyczną konsultację.