Jedną z właściwych form profilaktyki jamy ustnej jest dbanie o higienizację. W ramach tego typu działań można wykonać skaling, piaskowanie, fluoryzację i inne zabiegi wpływające na czystość oraz estetykę uzębienia.

Kamień nazębny nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także generuje przykry zapach z ust, krwawienie z dziąseł, ubytki próchnicowe, paradontozę, a także ból i zaczerwienienie. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że kamień nazębny jest twardszy od płytki, przez co nie zawsze może być usunięty poprzez szczotkowanie w domowych warunkach.

Ratunkiem w tej kwestii jest między innymi:

  • Skaling (usuwanie złogów oraz kamienia nazębnego)
    Specjalny skaler rozbija kamień oraz skutecznie usuwa go z zębów.
  • Piaskowanie (usuwanie osadów oraz przebarwień z zębów)
  • Uzupełnienie po skalingu za pomocą piaskarki – usuwa się w tej sposób resztki kamienia i przebarwienia.
  • Polishing (polerowanie zębów) – Po usunięciu kamienia nazębnego oraz przebarwień, czas na ich wypolerowanie zębów z użyciem specjalnej pasty o właściwościach czyszczących oraz polerujących. Zmniejsza to ryzyko ponownego osadzania się kamienia.
  • Fluoryzacja (lakierowanie zębów)
  • Ostatni i niezwykle ważny proces higienizacji zębów. Na zęby nakłada się żel zawierający fluor. Dzięki temu szkliwo jest wzmocnione i odporne na działanie bakterii.

Wszystkie zabiegi są bezpieczne oraz bezbolesne.

Ważne jest to, by higienizacja jamy ustnej była wykonywana regularnie (1-2 razy w roku), wówczas zabiegi te dają najlepsze i trwałe efekty. Poprzez zadbanie o uzębienie w ten sposób można uniknąć innych, bardziej inwazyjnych procesów stomatologicznych. Higienizacja jest równie ważna podczas leczenia ortodontycznego, gdzie szczotkowanie zębów może być utrudnione – a to sprzyja rozwojowi próchnicy.

Dokładne oczyszczenie zębów wpływa nie tylko na walory estetyczne, ale także na wzmocnienie zębów. W efekcie każdy pacjent, który przejdzie higienizację, może cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Zapraszamy do rezerwacji wizyt w naszym gabinecie w Wolsztynie.