Leczenie wad zgryzu pacjentów w każdym wieku jest istotne nie tylko ze względów estetycznych. Szacuje się, że około 65% populacji ma wady zgryzu, ale tylko nieliczni poddają się zabiegom z zakresu ortodoncji. Niestety, nieleczone zaburzenia zgryzu mogą mieć przykre konsekwencje, wśród których można wymienić: dolegliwości bólowe, próchnicę, zgrzytanie zębami, nieestetyczny wygląd czy inne choroby przyzębia. Ortodoncja to wyjście naprzeciw tym defektom.Proste zęby zazwyczaj są wyznacznikiem pięknego uśmiechu. Ten natomiast zwiększa pewność siebie, atrakcyjność, a także komfort w codziennych relacjach – czy to prywatnych, czy zawodowych. Leczenie ortodontyczne polega na dobraniu odpowiednich aparatów – ruchomych (zdejmowanych) lub stałych, które pomogą w wyprostowaniu zębów oraz stworzeniu prawidłowego zgryzu.

Ruchome najczęściej dobierane są dzieciom i stanowią swego rodzaju przygotowanie do założenie aparatu stałego.

Stałe są złożone z zamków, które ortodonta aplikuje na zębach pacjenta oraz z łuku, który te zamki łączy. Aparaty oddziałują na uzębienie z niewielką siłą, jednak stałą – i to właśnie daje najlepsze efekty przy jednoczesnym, bezbolesnym przebiegu długotrwałego leczenia.

Wizyta u ortodonty

Przy pierwszej wizycie przeprowadzana jest specjalistyczna konsultacja, po której można ocenić stan uzębienia pacjenta oraz określić wadę zgryzu. Na podstawie takich danych można przygotować plan leczenia. Proces kształtowania uzębienia może trwać od roku do dwóch lat. Istotne są wizyty kontrolne, podczas których ortodonta dostosowuje aparat do pojawiających się zmian. Po uzyskaniu prawidłowego zgryzu zdejmuje się aparat ortodontyczny, a pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem z prostymi zębami.

Obowiązkowy punkt: higiena

Choć większość pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest higiena jamy ustnej, to warto jeszcze raz wyjaśnić, dlaczego należy dbać o zęby – szczególnie przy noszeniu aparatu ortodontycznego. Może on bowiem w pewnym sensie utrudniać czyszczenie zębów, dlatego należy stosować specjalne szczoteczki oraz stosować się do zaleceń ortodonty.