Leczenie protetyczne polega na odtworzeniu odpowiedniego zgryzu oraz wyglądu zębów u pacjentów, którzy stracili je w wyniku doznanych urazów, przebytych chorób, czy nawet, przez zaniedbanie w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Szacuje się, że wybiórcze lub całościowe ubytki można zaobserwować najczęściej wśród osób po 55 roku życia. Jednak brak świadomości o prawidłowej pielęgnacji zębów oraz urazy powodują, że brak uzębienia można zauważyć u osób młodszych. W wyniku utraty jednego czy kilku zębów wiele osób traci pewność siebie, odczuwa wady zgryzu, a nawet ma problemy zdrowotne. Protetyka jest działem stomatologii, która wychodzi naprzeciw tego typu problemom oraz przykrym konsekwencją utraty uzębienia.

Rodzaje protez

Wśród protez zębowych można wyróżnić uzupełnienia stałe oraz ruchome, w zależności od metody utrzymywania ich w jamie ustnej. Wskazaniami do leczenia protetycznego z wykorzystaniem protez stałych jest uzupełnienie pojedynczych zębów. Można zdecydować się na wkłady koronowe, implanty, licówki lub most protetyczny. Protezy ruchome zalecane są przy potrzebie wstawienia większej liczby zębów. Wyróżniamy przy tym protezy akrylowe i szkieletowe.

Przygotowanie do leczenia protetycznego

Przed przystąpieniem do leczenia ważne jest wykonanie sanacji jamy ustnej, czyli wyleczenia różnego rodzaju stanów zapalnych czy próchnicy. Ważne jest także przeprowadzenie kanałowego leczenia wszystkich zębów, które tego wymagają. Dobry stomatolog pomoże pacjentowi również w nauce optymalnego dbania o higienę jamy ustnej.

Ważne jest nie tylko przygotowanie, ale również dbanie o protezy po zabiegu. Konieczne jest odbycie wizyt kontrolnych co 6 miesięcy. Ważna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej, dezynfekcja protezy i przetrzymywanie jej (o ile jest zdejmowana). Koszt leczenia protetycznego uzależniony jest od indywidualnego zapotrzebowania. Gabinet stomatologiczny Stoma Gabriela Koberska w Wolsztynie zapewni kompleksowe usługi związane z leczeniem protetycznym. Można zgłosić się do nas w ramach indywidualnych konsultacji dentystycznych.