Jednym z podstawowych etapów dbania o uzębienie jest stomatologia zachowawcza (ogólna), dzięki której można uniknąć innych, bardziej rozległych zabiegów dentystycznych. Głównym wrogiem w posiadaniu zdrowego i pięknego uśmiechu jest próchnica. Stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem ubytków związanych z jej wystąpieniem.

Do stomatologii ogólnej zaliczamy m.in.:

  • Leczenie próchnicy zębów;
  • Leczenie kanałowe (endodoncja);
  • Odbudowa tkanek zęba z wykorzystaniem materiałów kompozytowych (plomby).

Podstawą w skutecznym leczeniu z zakresu stomatologii zachowawczej są regularne wizyty. Tylko wtedy dentysta ma możliwość szybkiego zareagowania na występującą próchnicę. Cykliczne wizyty pozwalają także na ocenić stan uzębienia oraz doradzić najlepsze rozwiązania w zakresie higieny jamy ustnej. Zaniedbania w tej kwestii będą miały przykre konsekwencje, takie jak schorzenia przyzębia oraz dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Niereagowanie na objawy związane z nachodzeniem próchnicy może także wymagać usunięcia zęba.

Stomatologia zachowawcza – zabiegi

W ramach stomatologii zachowawczej dentyści wykonują wypełnienia światło- i chemoutwardzalne, zabiegi endodontyczne i reendodontyczne (powtórne leczenie kanałowe), a także leczą nadwrażliwość zębów czy kieszenie dziąsłowe. W przypadku tego typu zabiegów korzysta się ze specjalnych narzędzi, sprawdzonych technik oraz materiałów, które zapewnią efekty na długie lata.

Warto pamiętać, żeby zapisywać się na przeglądy uzębienia oraz badania kontrolne. Takie wizyty nie trwają długo, natomiast ewentualne wypełnienie materiałami kompozytowymi (plombami) jest szybkim i niedrogim sposobem na uratowanie zębów przed popsuciem. W zależności od rodzaju zabiegu możliwe jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu leczenie jest całkowicie bezbolesne. Staramy się dostosowywać ofertę do indywidualnych potrzeb oraz wymagań pacjentów. Chcąc zapisać się na wizytę i specjalistyczną konsultację, zapraszamy do kontaktu.